All4kids
All4kids
All4kids
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
All4kids

Interaktivni savjetnik za roditelje i sve koji to žele biti
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLogin
svi 2024
ponutosričetpetsubned
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Latest topics
» MLJEČNI ZUBIĆI- BAŠ SVE O NJIMA
OPEKLINE Icon_minitimepet tra 03, 2015 12:25 pm by Kreativka

» CARSKI REZ
OPEKLINE Icon_minitimesri oľu 25, 2015 1:31 pm by Kreativka

» AUTOSJEDALICE GRUPA I-II-III 9-36kg
OPEKLINE Icon_minitimepet kol 22, 2014 1:10 am by moja lu

» Iskrivljena stopala
OPEKLINE Icon_minitimesub svi 17, 2014 11:28 pm by moja lu

» Graco-Evo kolica...
OPEKLINE Icon_minitimepet svi 16, 2014 9:51 pm by janaelena

» INHALATOR I INHALIRANJE
OPEKLINE Icon_minitimeuto svi 06, 2014 10:26 am by tina25

» buggypod
OPEKLINE Icon_minitimeuto oľu 11, 2014 9:54 pm by tina25

» TOP 10 POKLONA ZA 5 ROĐENDAN
OPEKLINE Icon_minitimepon pro 23, 2013 11:43 am by leobaby

» UČILICE, SUNČICE, HLAPIĆ I SL.
OPEKLINE Icon_minitimepon stu 25, 2013 1:08 am by Branka

» hello...
OPEKLINE Icon_minitimečet stu 14, 2013 6:06 pm by leobaby

Top posters
Aleksandra
OPEKLINE Vtblef11OPEKLINE Vtbcen10OPEKLINE Vtbrig10 
moja lu
OPEKLINE Vtblef11OPEKLINE Vtbcen10OPEKLINE Vtbrig10 
Netty
OPEKLINE Vtblef11OPEKLINE Vtbcen10OPEKLINE Vtbrig10 
Branka
OPEKLINE Vtblef11OPEKLINE Vtbcen10OPEKLINE Vtbrig10 
LuLu
OPEKLINE Vtblef11OPEKLINE Vtbcen10OPEKLINE Vtbrig10 
boyd
OPEKLINE Vtblef11OPEKLINE Vtbcen10OPEKLINE Vtbrig10 
Maja
OPEKLINE Vtblef11OPEKLINE Vtbcen10OPEKLINE Vtbrig10 
Daisy
OPEKLINE Vtblef11OPEKLINE Vtbcen10OPEKLINE Vtbrig10 
aneris
OPEKLINE Vtblef11OPEKLINE Vtbcen10OPEKLINE Vtbrig10 
vejanka
OPEKLINE Vtblef11OPEKLINE Vtbcen10OPEKLINE Vtbrig10 
Login
Korisničko ime:
Zaporka:
Loginiraj me automatski: 
:: Zaboravih zaporku
Online
Ukupno je: 2 korisnika/ca online; 0 registriranih, 0 skrivenih i 2 gostiju. :: 1 Bot

/

Najviše korisnika/ca istovremeno online bilo je: 73, dana pon kol 07, 2017 8:11 am.

 

 OPEKLINE

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

OPEKLINE Empty
PostajNaslov: OPEKLINE   OPEKLINE Icon_minitimeuto pro 01, 2009 1:34 am

Otkrivamo trik koji vatrogasci nauče na obuci, ali i mnoge druge...

Kada dođe do opeklina, vatrogasce na obuci uče: kolika god da je njihova površina, prva pomoć sastoji se u tome da se oštećena zona stavi pod mlaz hladne vode sve dok se temperatura ne smanji i dok ne prestanu gorjeti slojevi kože, a zatim se opeklina premaže bjelanjkom.

Jedna je osoba opekla veći dio ruke vrelom vodom. Unatoč bolu, stavila je ruku pod mlaz hladne vode a zatim uzela dva bjelanjka, izmiješala ih i u njih zaronila ruku.

Nestaju i ožiljci

Ruka je bila toliko izgorjela da kad ju je premazala bjelanjkom, koža se osušila a od bjelanjka se napravila neka vrsta opne. Ta je osoba znala da je bjelanjak prirodni kolagen i nastavila je najmanje sat vremena premazivati ruku bjelanjkom. Poslije podne više nije osjećala bol a sutradan je ostalo samo crvenilo na mjestu opekline.

Bojala se da će joj ostati ružan ožiljak, ali na njezino veliko iznenađenje, nakon desetak dana nije više bilo ni traga opeklini, čak je koža vratila prvobitnu boju.

Opečena koža potpuno se regenerirala zahvaljujući kolagenu sadržanom u bjelanjku, koji je u stvari placenta (posteljica) puna vitamina.

Kod opeklina svih stupnjeva preporučujemo:

a) čajeve
• pasja ruža (šipak): pospješuje zacjeljivanje opeklina

b) sredstva za mazanje - ali samo za plitke i manje opekline!

• laneno ulje ili ulje od pljuskavice (gospine trave): vrlo je dobro i za opekline od sunca.
• čuvarkuća: listove polako pržite u slanoj svinjskoj masti.
• nevenova mast.
• švedska gorčica: ranu namazati tinkturom te biljke.

c) sredstva za mazanje - mješavine:
• maslinovo ulje, crveno vino (krema za opekline od sunca): dvije žlice maslinovoga ulja pomiješamo s dvjema žlicama crvenoga vina ili pak s jednim bjelanjkom.

d) obloge - opet samo za plitke i manje opekline!

• s listovima bijeloga sljeza namočenima u ulju
• sa sokom od hrenovih listova
• s naribanom mrkvom: mrkvu naribamo, stavimo na opečeno mjesto i držimo na njemu dva-tri sata.
• s naribanim krumpirom: krumpir ogulimo, naribamo i stavimo sloj debljine maloga prsta na opečeno mjesto. Na tom ga mjestu držimo jedan do dva sata. Preko omotamo krpu.
• s oparkom lavande: šaku cvjetova poparimo litrom vode i ostavimo da stoji deset minuta.
• s jabučnim octom: Opekline polijemo nerazrijeđenim octom, a potom ih namažemo medom.
• s lanenim uljem
• sa stučenim listovima nevena ili lopuha
• s jakim ruskim čajem
• s oparkom bazge (za ublažavanje bolova i cijeljenje rana): šaku cvjetova poparimo s pola litre kipuće vode, ostavimo u pokrivenoj posudi deset minuta, malo ohladimo i u oparak namočimo krpu za mlačan oblog.
• s bršljanom (za opekline od sunca): više listova stavimo u vrelu vodu i potom, malo ohlađene, na opečena mjesta.
• s crvenim lukom (za rane): pincetom na ozlijeđeno mjesto položimo nekoliko unutarnjih bijelih listova svježega luka.
• s kamilicom i stolisnikom ili s koprivom i pljuskavicom (gospinom travom): četiri žlice jedne ili druge mješavine stavimo u četvrt litre kipuće vode. Ostavimo da stoji dvadeset minuta, procijedimo, gustu smjesu stavimo na platnenu krpu, a krpu na ozlijeđeno mjesto, i tako tri puta na dan po dva sata. Svakih trideset minuta na krpu nakapamo malo procijeđene tekućine.
• s medom (za sprečavanje stvaranja mjehura): opečeno mjesto namažemo medom.
• s oparkom nevena: dvije žlice cvjetova poparimo s pola litre kipuće vode. Odložimo na deset minuta i malo ohladimo.
• sa salatom: nekoliko velikih, u vreloj vodi smekšanih listova glavičaste salate malo ohladimo i stavimo na ozlijeđeno mjesto.
• sa švedskim kapima
• s kiselim kupusom, sa svježim listovima kupusa, s rasolom.

Izvor: [You must be registered and logged in to see this link.]


Zadnja promjena: LuLu; pon vel 18, 2013 12:53 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

OPEKLINE Empty
PostajNaslov: Re: OPEKLINE   OPEKLINE Icon_minitimesri lip 23, 2010 3:37 am

Sunčevim se zrakama treba izlagati s oprezom, unatoč njihovom blagotvornom učinku. Jer već i kratki boravak na prejakom suncu može nepovoljno djelovati na kožu i kosu. Ako i ove godine "slučajno" pretjerate s izležavanjem na plaži, pri ruci biste trebali imati prirodne pripravke koji će smiriti nadraženu kožu.

Prva na popisu biljaka za ublažavanje opeklina izazvanih suncem je aloe vera. Međutim, ljekovita nije samo narodni lijek – brojne su studije dokazale kako gel dobiven iz mesnatog lišća ove biljke ublažava opekline, uključujući opekline od radijacije kojoj su izloženi bolesnici tijekom liječenja karcinoma. Treba naglasiti kako svježa aloe vera iznimno brzo ublažava bolne opekline pa čak i one ozbiljnije.

Eterično ulje lavande je iznimno djelotvoran antiseptik koji smanjuje bol i potiče brzo ozdravljenje. Osim toga, lavanda smanjuje ožiljke. Ako se ovo ljekovito ulje primijeni brzo nakon pojave opekline, neugodna se pojava, u većini slučajeva, povlači bez ožiljaka. Za veće dijelova tijela, natopite gazu uljem lavande te ju prislonite na oštećeno područje. Postupak ponavljajte svakih par sati.

U poznate i iznimno učinkovite prirodne pripravke za smirivanje nadražene kože se ubrajaju i: pripravci od nevena, pasta pripremljena od ječma, kurkume i jogurta, vitamini A, C, i E te cink.

Med je obavezni stanovnik svakog kućanstva. Osim što godi nadraženim glasnicama, pčelinji je nektar iznimno koristan za smirivanje opečene kože. Naime, ova slatka tekućina u sebi krije antiseptička i ljekovita svojstva.

Svježe oguljena kora krumpira se ubraja u još jedan poznati narodni lijek za opečenu kožu. Ako se pitate zašto je upravo kora toliko ljekovita – evo i odgovora: vanjski dio krumpira krije anti-bakterijska svojstva koja pomažu ozdravljenju kože.

Upozorenje: u slučaju vrlo teških opeklina, odmah potražite profesionalnu medicinsku pomoć!



ordinacija hr
[Vrh] Go down
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

OPEKLINE Empty
PostajNaslov: Re: OPEKLINE   OPEKLINE Icon_minitimesri srp 20, 2011 12:28 am

Kao i s većinom stvari u životu, sa sunčanjem ne treba pretjerivati. Pod suncem je zapravo potreban poseban oprez jer opekline koje dobijemo s vremenom mogu uzrokovati pojavu melanoma.
Sunčeva svjetlost godi našoj koži i psiho-fizičkom zdravlju, jer nam je vitamin D koji ovim putem dobivamo, prijeko potreban. Međutim, nikako ne zaboravite da UVB zrake dovode do opeklina i mogu djelovati kancerogeno, tj. poticati stvaranje kožnih tumora. UVA zrake prodiru dublje u slojeve kože i potiču procese koji dovode do starenja kože - suhoće i stanjenja kože sa smanjenjem elastičnosti, stvaranja bora, smećkastih mrlja i pojave krvnih žilica.

Ali ako se ipak "ispečete" trebat će vam pravo sredstvo kako biste smirili crvenu, užarenu kožu. Prvu pomoć može pružiti i aloa vera!

Iz wellness centra Miramonte Resort & Spa iz Indian Wellsa u Kaliforniji savjetuju kako napraviti hidratantni pripravak za njegu suncem opečene kože.

Sastojci:
◦šalica gela aloe vere
◦osam kapi aromatičnog ulja limuna
◦20 kapi vitamina E

Navedene sastojke pomiješajte u zdjeli kako biste dobili homogenu smjesu. Nanesite na kožu i uživajte u osjećaju hlađenja. Ostatak losiona spremite u hladnjak.

ordinacija.hr



[Vrh] Go down
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

OPEKLINE Empty
PostajNaslov: Re: OPEKLINE   OPEKLINE Icon_minitimepon oľu 18, 2013 9:59 pm

Uvriježeno je mišljenje kako na opekline koje su vam se dogodile, primjerice tijekom kuhanja, treba pustiti hladnu vodu kako bi se koža ohladila te kako bi se spriječilo stvaranje mjehura.
No, studija objavljena u časopisu Journal of Plastic koji se bavi estetskom kirurgijom, sugerira suprotno.

Pokazalo se da topla voda smanjuje oštećenje tkiva i pomaže uspostavljanju normalne cirkulacije u ozlijeđenim dijelovima. Naime, tijekom 24 sata od ozljede kod identičnih opeklina koje su tretirane toplom vodom rane su bile površnije.

'Hladna voda pomaže u smanjenju osjećaja boli jer hladi kožu i živčane završetke. Međutim, nakon 20 minuta bol se javlja jer je temperatura kože bila na preniskoj temperaturi', kaže Reto Wettstein, plastični kirurg iz Basela i voditelj studije.

Odmah po nastanku opekline treba pustiti hladnu vodu, ali samo na jednu minutu, a potom topliju kako bi se potaknula cirkulacija. Preporučljiva temperatura vode je od 20 do 30 stupnjeva Celzijusa.

S.P./foxnews.com
[Vrh] Go down
Aleksandra
Admin
Admin
Aleksandra


Join date : 08.08.2009
Age : 47
Lokacija : Tamo gdje je srce

OPEKLINE Empty
PostajNaslov: Re: OPEKLINE   OPEKLINE Icon_minitimepon oľu 18, 2013 10:56 pm

priručno kućno sredstvo je kaladont - obična bijela pasta za zube ( prozirna gel nije tako dobra) namazati, pustiti da se skori i neka stoji i kasnije pod vodom isprati. Zakon.
[Vrh] Go down
moja lu
Forumska ovisnica
Forumska ovisnica
moja lu


Join date : 03.09.2009
Age : 45
Lokacija : Blizu mora

OPEKLINE Empty
PostajNaslov: Re: OPEKLINE   OPEKLINE Icon_minitimepon oľu 18, 2013 11:10 pm

Aleksandra je napisao/la:
priručno kućno sredstvo je kaladont - obična bijela pasta za zube ( prozirna gel nije tako dobra) namazati, pustiti da se skori i neka stoji i kasnije pod vodom isprati. Zakon.


isprobano i uistinu djelotvorno
[Vrh] Go down
boyd
Forumska ovisnica
Forumska ovisnica
boyd


Join date : 21.08.2009
Age : 46
Lokacija : Petrinja

OPEKLINE Empty
PostajNaslov: Re: OPEKLINE   OPEKLINE Icon_minitimeuto oľu 19, 2013 11:59 am

Šta točno napravi kaladont?
[Vrh] Go down
moja lu
Forumska ovisnica
Forumska ovisnica
moja lu


Join date : 03.09.2009
Age : 45
Lokacija : Blizu mora

OPEKLINE Empty
PostajNaslov: Re: OPEKLINE   OPEKLINE Icon_minitimeuto oľu 19, 2013 1:30 pm

meni osobno kad sam prosula vrucu vrucu vodu na ruku poceo se dizati nenormalan mjehur
kad sam namazala sa kaldontom ispao je kao gips , hladilo je ruku a nastajanje mjehura nije bilo vise moguce, s tim da sam ja nakon sto se dobro zacemitirao, lagano namazala jos jednom
opeklina je bila vrasaka, da mi je dokotrica ostala paf , no kaladont je sprecio vecu katastrofu,

sprijecava dizanje mjehura, pucanje koze i daljnja sirenja ...
[Vrh] Go down
Aleksandra
Admin
Admin
Aleksandra


Join date : 08.08.2009
Age : 47
Lokacija : Tamo gdje je srce

OPEKLINE Empty
PostajNaslov: Re: OPEKLINE   OPEKLINE Icon_minitimesri oľu 20, 2013 1:19 am

hladi is tvara zaštitni film - koru koja se osuši i skori ali se poslije pod vodom lako odstrani
[Vrh] Go down
boyd
Forumska ovisnica
Forumska ovisnica
boyd


Join date : 21.08.2009
Age : 46
Lokacija : Petrinja

OPEKLINE Empty
PostajNaslov: Re: OPEKLINE   OPEKLINE Icon_minitimesri oľu 20, 2013 10:17 am

Aha smile , ja obično namažem nevenovu mast.
[Vrh] Go down
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

OPEKLINE Empty
PostajNaslov: Re: OPEKLINE   OPEKLINE Icon_minitimesri oľu 20, 2013 11:08 am

ja imam onu riblju mast
[Vrh] Go down
moja lu
Forumska ovisnica
Forumska ovisnica
moja lu


Join date : 03.09.2009
Age : 45
Lokacija : Blizu mora

OPEKLINE Empty
PostajNaslov: Re: OPEKLINE   OPEKLINE Icon_minitimesri oľu 20, 2013 1:55 pm

I ja sam koristila kasnije riblju mast, no kad sam se opekla stavlia sam kaldont
a sutra dan sam namazala ribljom masti no bolji ucinak mi je imao kantarionovo ulje iz domce proizvodnje mig
[Vrh] Go down
Sponsored content





OPEKLINE Empty
PostajNaslov: Re: OPEKLINE   OPEKLINE Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
OPEKLINE
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
All4kids :: Roditeljstvo :: Mama i tata :: Škrinjica zdravlja by Lulu-
Forum(o)Bir: