All4kids
All4kids
All4kids
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
All4kids

Interaktivni savjetnik za roditelje i sve koji to žele biti
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLogin
svi 2024
ponutosričetpetsubned
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Latest topics
» MLJEČNI ZUBIĆI- BAŠ SVE O NJIMA
HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Icon_minitimepet tra 03, 2015 12:25 pm by Kreativka

» CARSKI REZ
HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Icon_minitimesri oľu 25, 2015 1:31 pm by Kreativka

» AUTOSJEDALICE GRUPA I-II-III 9-36kg
HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Icon_minitimepet kol 22, 2014 1:10 am by moja lu

» Iskrivljena stopala
HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Icon_minitimesub svi 17, 2014 11:28 pm by moja lu

» Graco-Evo kolica...
HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Icon_minitimepet svi 16, 2014 9:51 pm by janaelena

» INHALATOR I INHALIRANJE
HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Icon_minitimeuto svi 06, 2014 10:26 am by tina25

» buggypod
HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Icon_minitimeuto oľu 11, 2014 9:54 pm by tina25

» TOP 10 POKLONA ZA 5 ROĐENDAN
HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Icon_minitimepon pro 23, 2013 11:43 am by leobaby

» UČILICE, SUNČICE, HLAPIĆ I SL.
HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Icon_minitimepon stu 25, 2013 1:08 am by Branka

» hello...
HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Icon_minitimečet stu 14, 2013 6:06 pm by leobaby

Top posters
Aleksandra
HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Vtblef11HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Vtbcen10HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Vtbrig10 
moja lu
HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Vtblef11HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Vtbcen10HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Vtbrig10 
Netty
HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Vtblef11HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Vtbcen10HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Vtbrig10 
Branka
HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Vtblef11HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Vtbcen10HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Vtbrig10 
LuLu
HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Vtblef11HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Vtbcen10HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Vtbrig10 
boyd
HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Vtblef11HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Vtbcen10HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Vtbrig10 
Maja
HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Vtblef11HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Vtbcen10HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Vtbrig10 
Daisy
HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Vtblef11HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Vtbcen10HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Vtbrig10 
aneris
HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Vtblef11HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Vtbcen10HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Vtbrig10 
vejanka
HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Vtblef11HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Vtbcen10HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Vtbrig10 
Login
Korisničko ime:
Zaporka:
Loginiraj me automatski: 
:: Zaboravih zaporku
Online
Ukupno je: 4 korisnika/ca online; 0 registriranih, 0 skrivenih i 4 gostiju.

/

Najviše korisnika/ca istovremeno online bilo je: 73, dana pon kol 07, 2017 8:11 am.

 

 HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI

Go down 
Autor/icaPoruka
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Empty
PostajNaslov: HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI   HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Icon_minitimepet lip 01, 2012 5:45 am

Brojni su utjecaji koji uvjetuju začeće i rođenje zdravog djeteta. Pritom neke od tih utjecaja možemo kontrolirati, a neke ne. Prehrana je jedan od najvažnijih vanjskih utjecaja na plodnost koji možemo kontrolirati.
Znanstveno je dokazano da način prehrane žene prije i tijekom trudnoće utječe na plodnost te tijek i ishod trudnoće. Također, brojne su se znanstvene studije bavile utjecajem prehrane i načina života na plodnost muškaraca. Slijedi pregled najzanimljivijih i najnovijih znanstvenih spoznaja na tom polju.

Tijekom posljednjih desetljeća brojna istraživanja nastoje rasvijetliti vezu između prehrane, unosa pojedinih nutrijenata i plodnosti. Razmatraju se prehrambene navike, tjelesna masa, unos i tjelesni status vitamina i minerala te terapijski učinci ljekovitih biljaka. Iako nutritivne intervencije neće prevenirati ili izliječiti neplodnost kod svih parova, vrijedi pokušati jer se radi o sigurnim, jeftinim i često podcijenjenim rješenjima.

Začeće i tjelesna masa

Neplodnost izazvana nutritivnim čimbenicima često je povezana s promjenama u sintezi i aktivnosti hormona ili kvaliteti sperme. Estrogen, hormon koji igra glavnu ulogu u plodnosti žena nastaje na dva mjesta u organizmu – u jajnicima i skladišnom masnom tkivu. Visoke ili niske razine masnog tkiva te sklonost gomilanju masnog tkiva oko struka utječu na sintezu estrogena. Te promjene u stvaranju estrogena mogu biti uzrokom trajne ili privremene neplodnosti, budući da uzrokuju poremećaj menstrualnog ciklusa ili izostanak ovulacije. Količina i smještaj tjelesnih zaliha masti također može utjecati na stvaranje drugih reproduktivnih hormona te tako povećati rizik od neplodnosti i spontanog pobačaja.

Brojne su znanstvene studije dokazale da normalizacija udjela tjelesne masti utječe na uravnoteženje razina reproduktivnih hormona i bolju plodnost. Žene poželjne tjelesne mase lakše ostvaruju trudnoću nego pothranjene odnosno pretile žene.

Pothranjenost smanjuje plodnost jer smanjen udio tjelesnog masnog tkiva može utjecati na ovulaciju. Smanjenje tjelesne mase od 10-15 % u odnosu na idealnu tjelesnu masu može imati za posljedicu neuredan menstrualni ciklus. S druge strane, blagi porast tjelesne mase u žena s premalim udjelom tjelesne masti može pospješiti plodnost. Iako se lijekovi nerijetko koriste za pospješenje razina hormona i ovulacije, ishod začeća i trudnoće bolji je ako se ovulacija dogodi spontano.

Kod pretilih žena inzulinska rezistencija ili neosjetljivost na inzulin može negativno utjecati na plodnost. Istraživanja pokazuju da smanjenje tjelesne mase od samo 7 kg kod pretilih žena može povratiti ovulaciju.

Pretilost utječe i na plodnost muškaraca. Pretili muškarci ne samo da proizvode manje sperme već ona u većoj mjeri sadrži abnormalne spermije. Pretilost se povezuje sa povećanim brojem mutacija DNA u spermijima što može umanjiti plodnost. Također, nedostatak tjelesne masti i prekomjerno gomilanje masti u području abdomena povezano je sa smanjenom sintezom testosterona i lošom kvalitetom sperme. Dobitak na tjelesnoj masi u pothranjenih i gubitak suvišnih kilograma u pretilih popravlja razinu testosterona i plodnost.

Opće je pravilo da su osobe koje imaju indeks tjelesne mase (BMI) manji od 20 kg/m2 ili veći od 30 kg/m2 premršave ili predebele da bi ostvarile optimalnu plodnost. (Podsjetnik: BMI možete izračunati tako da podijelite svoju tjelesnu masu u kilogramima s kvadratom visine u metrima.) Ipak, valja imati na umu da BMI nije uvijek najbolji pokazatelj stanja uhranjenosti. Primjerice, osobe koje se bave sportom mogu imati normalan BMI, ali nizak udio tjelesne masti, dok s druge strane osobe koje imaju sjedilački način života mogu imati normalnu tjelesnu masu, ali previše masnog tkiva (koje teži manje od mišića). Stoga se koriste i druge metode za procjenu udjela masnog tkiva, poput opsega struka ili mjerenja kožnih nabora. Opseg struka viši od 109 cm u žena te viši od 120 cm u muškaraca ukazuje na „vrlo visoku“ razinu tjelesne masti.

Unos nutrijenata
Pravilno izbalansirana prehrana ima mnogo prednosti. Pomaže nam održati idealnu tjelesnu masu, drži hormone u ravnoteži i poboljšava zdravlje reproduktivnog sustava. Pri dnevnom odabiru namirnica, trebali bismo često posezati za hranom bogatom antioksidansima – vitaminima A, C i E, selenom i cinkom te brojnim biljnim spojevima. Također, na jelovniku bi se često trebala naći i masna riba, sjemenke i orašasti plodovi – namirnice bogate omega-3 masnim kiselinama.

Antioksidansi i plodnost
Mnoge su se znanstvene studije bavile utjecajem antioksidansa na plodnost muškaraca i žena. Primjerice, novija studija harvardskih znanstvenika dokazala je da 79 % neplodnih parova unosi hranu bogatu antioksidansima (voće i povrće) manje nego što je preporučeno.

Te spoznaje dobivaju još veći značaj u svjetlu prethodnih istraživanja koja su pokazala da antioksidansi imaju ključnu ulogu u plodnosti obaju spolova. Visok unos tih tvari može poboljšati broj, strukturu i pokretljivost spermija. Kod žena mogu umanjiti oksidativni stres u jajnim stanicama i reproduktivnim organima. Jedno od zapanjujućih istraživanja, objavljeno u Annals of the New York Academy of Medicine, pokazalo je da se nakon jednotjedne suplementacije vitaminom C u dozi od 1000 mg broj spermija u ispitanika povećao za 140%.

Nedostatak cinka također je prepoznat kao uzrok neplodnosti u muškaraca. Nedostatak tog minerala koji se smatra antioksidansom uzrokuje smanjenu sintezu testosterona te smanjenje broja i pokretljivosti spermija. Stoga se hrana bogata cinkom, poput kamenica, orašastih plodova i mesa, popularno smatra muškim afrodizijacima.

Omega-3 i plodnost
Često spominjane dragocjene masti, omega-3 masne kiseline, sudjeluju u razvoju jajnih stanica i sintezi hormona u žena te stvaranju sperme u muškaraca. Rezultati preliminarnih studija ukazuju kako adekvatan unos omega-3 masnih kiselina, posebice EPA i DHA, može biti korisna mjera prevencije neplodnosti vezane uz poremećaj sinteze hormona i stvaranje sperme.

Proteini i plodnost
Harvardska studija objavljena u časopisu American Journal of Obstetrics & Gynecology, u kojoj je 18 555 žena praćeno tijekom 8 godina pokazuje da visok unos proteina životinjskog podrijetla (npr. piletina i crveno meso) povećava rizik od neplodnosti, dok visok unos proteina namirnicama biljnog podrijetla (mahunarke, žitarice i orašasti plodovi) povećava šanse za začeće. Rizik od ovulatorne neplodnosti bio je 50 % manji u žena koje su 5 % dnevnog unosa energije osigurale biljnim, a ne životinjskim proteinima.

Alkohol, kofein i pušenje
Alkoholizam može biti uzrokom neplodnosti zbog izravnih toksičnih učinaka alkohola. Redovito prekomjerno pijenje alkohola može umanjiti plodnost za čak 50 posto. Međutim, umjerena konzumacija alkohola (1-2 pića dnevno za žene i 1-3 pića dnevno za muškarce) nema negativan učinak na plodnost.

Oni koji žele povećati šanse za začeće trebali bi izbjegavati i kofein u prekomjernim količinama jer on djeluje na plodnost obaju spolova. Ima ga u čaju, kavi, čokoladi i različitim gaziranim napicima. Ipak, umjereno uživanje u kavi, odnosno ispijanje jedne do dvije šalice dnevno, ne bi trebalo imati štetan utjecaj.
Studije su pokazale je neplodnost učestalija među pušačima – i muškarcima i ženama. Učinak prestanka pušenja vidljiv je već nakon nekoliko dana! Kod muškaraca, broj spermija može se povećati i do 800 posto, dok žene lakše i brže zatrudne.

Dr.sc. Darija Vranešić Bender / Vitaminoteka


Zadnja promjena: LuLu; pon vel 18, 2013 1:14 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Empty
PostajNaslov: Re: HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI   HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Icon_minitimepet lip 01, 2012 5:46 am

HRANA I IMUNOLOGIJA

Imunoloski faktori igraju bitnu ulogu kod zatrudnjivanja i iznosenja trudnoce, no cini se da tu jos dosta toga treba istraziti, do sada je pronadjena korelacija s nekim imunim i autoimunim bolestima (reumatoidni artritis, upalna stanja vezivnog tkiva, sistematski lupus, alergijske reakcije), pa vrlo vjerojatno hrana koja poboljsava stanja kod takvih bolesnika poboljsava i imune odgovore organizma na trudnocu. Pronasla sam par tekstova s preporukama sakupljenim na immunologysupport forumu koji se bavi reproduktivnom imunologijom. Te tekstove vec duze vremena analiziram, pa sam ih prevela i malo nadopunila i vrijeme je da ih postam. Napomena: pri citanju treba uzeti u obzir da su te preporuke sastavljali pacijenti, a ne doktori!

PREPORUKE:

POVRCE je bogato antioksidansima koji pomazu u neutralizaciji slobodnih radikala i tako pomaze prekinuti pro-upalne cikluse u nasem tijelu (objasnjenje 5)

Sve povrce se moze slobodno jesti, jedino je potreban oprez s familijom povrca solanacea (nightshades) kojoj pripadaju krumpir, rajcica, patlidzan, paprike. Neki alkaloidi iz tog povrca djeluju proupalno kod reumatoidnog artritisa (kazu posebno krumpir) pa ako imate neke smetnje probajte te namirnice izbaciti iz prehrane na neko vrijeme da provjerite da li uticu.

VOĆE je kao i povrce bogato antioksidansima i zbog toga ga se preporucuje konzmirati. Jedino treba pripaziti kod unosa voca s visokim glikemičkim indeksom koje djeluje pro-upalno (objasnjenja 5, 7).
Posebno se preporucuju jabuke, bobicasto voce, kruske, te svjezi ananas (kora sadrzi najvise bromelana a bromelain je enzim koji djeluje protuupalno jer inhibira stvaranje upalnog prostoglandina E2 i stimulira stvaranje protuupalnog prostoglandina E1).

UGLJIKOHIDRATI – izbjegavati hranu bogatu ugljikohidratima s visokim glikemickim indeksom (koja djeluje pro-upalno) a to su: seceri, krumpiri, kolaci, slatkisi, krekeri, bijeli kruh, bijela riza, tjestenina. Koristiti ugljikohidrate s manjim glikemickim indeksom kao sto su: integralna riza, kruh i proizvodi od integralnih zitarica, zob, jecam. (objasnjenje 7)
Ako imate sklonosti autoimunim bolestima pripaziti na proizvode od psenice (neki ljudi imaju problema s glutenom)

MASNOCE
Dobra ravnoteza – hrana s vise ili barem podjednako omega-3 od omega-6 masnoca - moze ublaziti upalne procese. Omega-3 masne kiseline (EPA I DHA) djeluju protu-upalno (riblje ulje, ulje iz lanenih sjemenki), a Omega-6 masnoce treba izbjegavati (suncokretovo, kukuruzno ulje). Treba izbjegavati i zasicene masne kiseline (masno meso, palmino ulje, kokosovo ulje, maslac, mast) i trans-masne kiseline (margarine, biljne masti, hidrogenizirane masnoće). (objasnjenje 6)
Izvori dobrih masnoca su: riblje ulje, ekstra-djevicansko maslinovo ulje, sojino ulje, orahovo ulje, ulje iz lanenih sjemenki , ulje nocurka (ulje nocurka sadrzi gama-linolensku kiselinu GLA koji je predkurskor prostoglandina E1 koji blokira kaskadu arachidonske kiseline i proizvodnju upalnih tvari. Pokazalo se korisno kod tretiranja artritisa)
Dobro je konzumirati i sjemenke lana, buce, orah (omega-3) te bademe, ljesnjake, sezam, mak (omega-9)

NAMIRNICE ZIVOTINJSKOG PORIJEKLA
Izbjegavati masno meso (sadrzi zasicene masnoce), govedinu (ima arachidonske kiseline), peceno meso (u pecenom mesu glikotoksini nastali oksidacijom masnoca i proteina mogu pridonijeti kronicnim upalnim stanjima u organizmu). Od mesa moze nemasna piletina, puretina i riba. Riba se preporuča barem 2 puta tjedno (losos, tuna, riba list, bakalar).
Izbjegavati punomasne sireve, punomasno mlijeko i proizvode od njega, sladoled.
Jogurt moze imati stimulirajuce djelovanje na nas imuni sustav pa to treba imati na umu. Pronasla sam i stav da s jogurtom treba biti oprezan jer stanicna stijenka lakto-bakterije iz jogurta sadrzi komponente koje mogu stimulirati produkciju citokina iz makrofaga, monocita i limfocita, te da neki bioaktivni peptidi koji nastaju kao rezultat fermentacije jogurta mogu stimulirati T-limfocite i NK stanice za obranu od bakterija, te da jogurt moze stimulirati proizvodnju interferona-gama . No jogurti, narocito probioticki, su dobri u borbi protiv gljivica, a gljivice mogu djelovati proupalno i poticati stvaranje NK stanica pa ga stoga mnogi preporucuju uzimati.

KORISNI ZACINI, BILJNI PRIPRAVCI I SL.
Ginger ima protu-upalno djelovanje jer u procesima vezanim za arachidonsku kiselinu inhibira proizvodnju cyclooxygenase-2 (Cox-2) i 5-lipooxygenase koji sluze za proizvodnju prostoglandina E2 I leukotriena . Gingersadrzi preko 500 razlicitih supstanci od kojih su mnoge protuupalne.

Curcumin - snazan antioksidant i ima protu-upalna svojstva. Ima ga u tumericu koji je sastavni dio indijskog zacina curry (daje mu zutu boju). Blokira aktivnost Cox-2.Napomena:tumeric se ne preporucuje u trudnoci.

Kopriva - ekstrakt iz lisca koprive reducira pro-upalne citokine, TNF-a i IL-1b.

Ginko - inhibira PAF (platelet aggregation factor), potice cirkulaciju, djeluje protu-upalno.

Quercetin (ima ga u agrumima, jabukama, luku, persinu, crvenom vinu) inhibiraj enzime koji trigeriraju upalu.

Ruzmarin – inhibira Cox-2 aktivnosti.

Kantarion inhibira NF-kB koji igra vaznu ulogu u upalnim stanjima.

Vitamin E smanjuje kolicine Cox-2 i prostaglandina E2, i inhibira NF-kB i activator protein-1 (AP-1) supstance koje poticu upale, antioksidans (dnevna doza 400-800 IU)

Vitamin C djeluje u sprezi s vitaminom E i quercitinom, antioksidans, ima anti-upalna svojstva (dnevne doze cak do 1000-2000mg)

Objasnjenja medicinskih/bioloskih pojmova koji su bitni za preporuke:
(1)Cytokini su „kemijski signali“ koje izlucuju razlicite stanice (pa tako i NK stanice) i imaju vaznu ulogu u imunim odgovorima naseg organizma. Njihova „ravnoteza“ i djelovanje su vezani uz imunoloske, upalne, infektivne bolesti, a i uz embriogenezu. Neki od citokina koji poticu upalna stanja su: interleukin IL-1, TNF-A (tumor necrosis factor-alpha).

(2)Prostoglandini su hormonima slicne supstance koje ucestvuju u raznim procesima u organizmu. Proizvode ih nase stanice iz esencijalnih masnih kiselina.( Npr. prostaglandin E2 izlucuju krvne zile kao odgovor na infekciju)

(3)Leukotrieni nastaju u stanicama iz arahidonske kiseline i izgleda da ima vaznu funkciju kod alergije, asme, reumatoidnog artritisa, psoriaze, skleroderme, upala mjehura (leukotriene B4) gdje podrzavaju upalna stanja.

(4)NF-kB (nuclear factor-kappa B) su proteini koji se nalaze u stanicama i ukljuceni su u odgovor stanice na cytokine, slobodne radikale, te bakterijske i virusne antigene. Imaju vaznu ulogu u regulaciji imunih odgovora. Njihova aktivacija je povezana s mnogim upalnim i autoimunim bolestima.

(5)Pro-upalni cytokini (IL-1 I TNF-A) trigeriraju otpustanje slobodnih radikala, a slobodni radikali poticu proizvodnju jos vise cytokina. Hrana bogata antioksidansima neutralizira slobodne radikale i tako pomaze u blokadi pro-upalnih cytokina.
(6) Preporuka je izbjegavati unos arachidonske kiseline i hraniti se „dobrim“ omjerom omega-3 i omega-6 masnoca jer tako mozemo izbjeci pretjerane upalne odgovore organizma. Zasicene masne kiseline i trans-masne kiseline poticu stvaranje prostoglandina E2. Kaskada arachidonske kiseline (pripada omega-6 masnim kiselinama) utice na mnoge procese u tijelu, no posebno na centralni nervni sustav i upalne procese i tom kaskadom nastaju proupalni prostoglandin E2 i leukotrien B4.

(7) Povecana proizvodnja inzulina aktivira enzime koji pretvaraju omega-6 masne kiseline u arachidonsku kiselinu umjesto u druge masne kiseline i tako se narusava ravnoteza i stvara bolja podloga za upalna stanja. Zbog toga je preporuka izbjegavati hranu visokog glikemickog indeksa (hrana koja u krv naglo dovodi povecanu koncentraciju secera na koje onda organizam odgovara produkcijom inzulina)

IZVORI INFORMACIJA:
[You must be registered and logged in to see this link.]

[Vrh] Go down
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Empty
PostajNaslov: Re: HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI   HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Icon_minitimepet lip 01, 2012 5:47 am

Evo na brzinu neki od savjeta koje sam pokupila na netu i za koje kazu da su prirodni nacini za unaprijediti kvalitetu jajnih stanica:
- prehrana bogata proteinima i masnocama, manje ugljikohidrata i secera, bez alkohola i kofeina (Od bjelancevina puretina, piletina, riba(tuna, skusa, losos, sardine), od masnoca omega-3, maslinovo i bucino ulje, sjemenke buce, suncokreta, badema, ljesnjaka, oraha... (sjemenke i orasasti plodovi su potrebni iz vise razloga imaju nezasicenih masnih kiselina, E vitamina, magnezija...), malo maslaca od margarina bjezati)
- dodaci prehrani s antioksidansima C,E,A, cink, selen, B vitamini, pycngenol ili OPC (od toga jedino cesce pijem folnu kiselinu s B12, B6 povremeno, C vitamin povremeno, A vitamin preko hrane i povremeno kao beta karoten u spirulini)
- suplementi s Co-Enzyme Q-10 koji navodno pomaze funkciji mitohodnrija u stanicama, L-argininom-koji navodno pomaze cirkulaciji kroz jajnike, sto narocito postaje vazno kada smo starije (L-arginina npr. ima u svjeze pripremljenoj puretini, bademima)
- "supergreens" - suplementi na bazi algi chlorelle ili spiruline, zelena magma (od vlati zoba) - navodno imaju jako detoksifikacijsko djelovanje
- maticna mlijec

Jos neki opce korisni savjeti:
- treba paziti da se u organizmu ne nakupljaju otrovi i ne zadrzavaju stari hormoni pa se preporucuje piti puno vode, kavu ili posve izbaciti ili piti minimalno, piti cajeve (zeleni, kopriva), pa uzimait preparate od aloje vere; jako je bitno da je probava dobra i da se odrzava dobra crijevna flora (piti razne probioticne jogurte)
- jesti dosta voca i povrca kako zbog vitamina, minerala tako i zbog bioflavonida (od svega po malo, no posebno kazu da su dobre narance, bobicasto voce, pa susene smokve, sljive, brusnice, od povrca salata, blitva zbog fole kiseline, pa cesnjak, cikla...)
- bitna je dobra cirkulacija, posebno u trbusnoj supljini (vjerujem da je svako kretanje dobro, no neki posebno preporucuju ciljane vjezbe joge, pa akupunkturu i sl.)

Za detalje o vitaminima, mineralima i sl. su mi odlicne ove stranice Linus Pauling Instituta: [You must be registered and logged in to see this link.]
a za detalje sto koja namirnica sadrzi: [You must be registered and logged in to see this link.]
[Vrh] Go down
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Empty
PostajNaslov: Re: HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI   HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Icon_minitimepet lip 01, 2012 5:52 am

Autorica ovoga teksta je Zita West, jedna od vodećih britanskih stručnjakinja za neplodnost.


KAKO PRIRODNIM PUTEM POVEĆATI ŠANSE ZA TRUDNOĆU?

1. POBOLJŠAJTE SVOJU PREHRANU

* Pazite da jedete dovoljno proteina. Svakodnevna prehrana mesom, peradi, ribom i mliječnim proizvodima poboljšava proizvodnju jajašca. Dobro je izbjegavati soju, jer ona ima blago kontracepcijsko djelovanje. Kofein bi također trebao biti na listi vaših zabranjenih namirnica - više od jedne šalice kave dnevno može povećati vrijeme potrebno za trudnoću i do pedeset posto - zato radije pijte biljne čajeve.

* Pijte otprilike dvije litre vode dnevno i razmislite o tome da pijete multivitamin ili multimineral kao dodatak prehrani. Potražite posebno pripremljene tablete koje pripremaju tijelo na trudnoću.One bi trebale sadržavati cink, koji je odlučujući za održavanje zdravog menstrualnog ciklusa, i selen, koji podiže razinu vaše plodnosti.

* Smanjite unos umjetnih okusa i aditiva. Kupujte svježe meso, ribu i povrće radije no gotove i polugotove obroke. Za međuobroke radije jedite zdrave grickalice poput voća i orašćića, a ne čokolade i čipseve.

ZA NJEGA:

Uzimanje najmanje dvije litre vode dnevno je obavezno - sperma je najvećim dijelom voda.
Također je važna zdrava prehrana i uzimanje dodatka multivitamina i minerala.

2. NE PIJTE ALKOHOL, NE PUŠITE I NE DROGIRAJTE SE

Uživanje u alkoholu i pušenje smanjit će vašu razinu plodnosti i djelovat će negativno na vašu mogućnost da začnete:

* Povremena čaša vina ili piva neće vam naškoditi, no to je ujedno i maksimum preporučene količine alkohola. Istraživanja pokazuju da žene koje piju manje od pet jedinica (tj. čaša od jedan decilitar) vina tjedno imaju pedeset posto više šansi da zatrudne unutar razdoblja od šest mjeseci od žena koje su pile deset ili više jedinica.

* Pušenje vašem tijelu oduzima tvari osnovne za trudnoću, poput cinka, selenija i vitamina C. Ono također povisuje razine toksičnih supstanci poput olova u vašoj krvi. Ako pušite, vjerojatno imate nižu razinu hormona plodnosti i trebat će vam više vremena da ostanete u drugom stanju.

* Ni povremeno uzimanje droge nije dobra ideja. Kokain može oštetiti vaše jajovode, a marihuana poremećuje ovulaciju.

* Također pazite na to koje lijekove uzimate, pogotovo kad se radi o lijekovima za koje nije potreban recept. Izbjegavajte ibuprofen, lijekove protiv akni i neke antibiotike. Ako će vam doktor prepisati antibiotike, recite mu da planirate trudnoću. Također izbjegavajte diuretike, koji mogu osušiti grlić maternice. Za suzbijanje boli koristite lijekove koji sadrže paracetamol.

ZA NJEGA:

* Sasvim smanjite unos alkohola. Alkohol može uzrokovati kromosomske probleme kod djeteta i nepotrebno izlaže spermu toksičnim tvarima. Također pokušajte izbjeći pušenje marihuane, jer je dokazano da ona smanjuje mušku plodnost.

3. PAZITE NA SVOJU RAZINU STRESA

Ako ste pod dugačkim ili težim stresom, vaše tijelo koristi energiju za osnovne popravke, održavanje tijela i preživljavanje. Reprodukcija tijelu nije označena kao "osnovna", tako da u takvim prilikama zauzima mjesto na dnu liste prioriteta. To je razlog zbog kojeg mnogi stručnjaci za neplodnost vjeruju da stres može doprinijeti dužini vremena potrebnoj za začeće. Kod žena stres dovodi do pretjerane proizvodnje prolaktina, reproduktivnog hormona koji ometa ovulaciju.

* Ako vodite užurbani život, odluka da želite bebu trebala bi biti uzrok za usporavanje tempa. Ionako kao trudnica nećete moći nastaviti živjeti jednakim tempom, pa je bolje uvesti promjene prije trudnoće.

* Previše stresa je također ubojica strasti. Postati trudnica bit će lakše, a i zabavnije, ako uživate u seksu i imate vremena, energije i mjesto u svom životu za spolne odnose.

ZA NJEGA:

Smanjivanje razine stresa može povisiti kvalitetu sperme. Obratite pažnju na to da svaki dan nađete vremena za opuštanje. I vježbanje će vam pomoći da se riješite stresa.

4. BUDITE SVJESNI SVOJE PLODNOSTI

Pomoći će vam ako imate predodžbu o tome koliko vam dugo traje menstrualni ciklus. Prosječni ciklus traje otprilike 28 dana, no on može biti i duži i kraći. Također je važno znati imate li redovne ovulacije.

* Većina žena ima ovulaciju sredinom ciklusa, a vaše vam tijelo daje suptilne znakove o tome što se događa. Primjerice, imate promjene u izlučevini iz vagine, temperatura vam se lagano diže i slično. Kako biste bili sigurni, posjetite stručnjaka za plodnost.

* Čini se da zvuči prebanalno reći "imajte redovne seksualne odnose", no začuđujuće je koliko parova se ne pridržava tog pravila. Pokušajte imati odnose najmanje dva puta tjedno, a optimalno je najmanje tri puta.

* Ako se upravo skidate s pilule, važno je znati da ste u prvo vrijeme vjerojatno izuzetno plodni, no nakon tih prvih par mjeseci vaša plodnost može pasti i ostati niska čak i više od godine dana. Stoga nemojte propustiti ovu prvu eksploziju plodnosti.

* Nemojte koristiti lubrikant za vrijeme seksa, jer on može spriječiti spermu da dođe do maternice.

ZA NJEGA:

Izbjegavajte usko donje rublje, vruće kupke i saune, jer oni mogu smanjiti broj spermija.


Sretno cure [You must be registered and logged in to see this link.]
[Vrh] Go down
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Empty
PostajNaslov: Re: HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI   HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Icon_minitimepet lip 01, 2012 5:59 am

U mnogim je slučajevima za rješavanje problema neplodnosti dovoljno poboljšati prehranu.

Folna kiselina

Folna kiselina, folacin ili vitamin B9 jedan je od vitamina B skupine koji potiče izlučivanje estrogena, proizvodnju ženskih spolnih stanica i ovulaciju. Zajedno s vitaminom B12 sudjeluje u sintetiziranju nukleinskih kiselina (DNK) i nekih aminokiselina, a s vitaminima B6 i B12 poboljšava funkciju spolnih žlijezda i kod žena i kod muškaraca.

Najbolji izvori: pivski kvasac, soja, pšenične klice, integralne žitarice, mahunarke, šparoge, brokula, krumpir, zeleno lisnato povrće, pileća jetra, žumanjak, banane.



Vitamin A

Vitamin A jača imunitet, štiti od infekcija i snažan je antioksidans. Važan je za reprodukcijski sustav, a kod muškaraca i neophodan za proizvodnju spermija. Zato mnogi alkoholičari pate od neplodnosti jer alkohol smeta pretvaranju provitamina A u njegov aktivni oblik u testisima.

Najbolji izvori: riblje ulje-nerafinirano, hladno prešano biljno ulje, žuto i crveno voće, žuto, crveno i zeleno povrće, zeleno lisnato povrće, mahunarke, žumanjak, mlijeko i mliječni proizvodi.



Vitamin C

Osim što djeluje kao antioksidans i štiti spolne stanice od oštećenja, vitamin C je veoma važan za normalan rad nadbubrežnih žlijezda i izlučivanje hormona koji stimuliraju testise i jajnike na proizvodnju spolnih stanica. Osim toga, vitamin C pomaže i pri iskorištavanju željeza koje također djeluje na plodnost.

Najbolji izvori: jagode, papaja, kivi, naranča, grejpfrut, dinja, mango, šipak, crvena ili zelena paprika, brokula, zeleno lisnato povrće, slatki krumpir.



Vitamin E

Vitamin E potiče proizvodnju hormona nadbubrežnih žlijezda kao i izlučivanje spolnih hormona i hormona hipofize koji izravno djeluju na spolne žlijezde. Osim toga, vitamin E štiti spolne stanice od oštećenja od strane slobodnih radikala i tako pozitivno djeluje na neplodnost kod oba spola.

Najbolji izvori: pšenične klice, hladno prešana biljna ulja, integralne žitarice, soja, leća, grah, zeleno lisnato povrće, jaja.



Cink

Cink je važan element u tragovima koji se nalazi u svakoj tjelesnoj stanici i obavlja brojne korisne funkcije. Sastavni je dio spolnih hormona i neophodno je potreban za pravilan rad spolnih žlijezda i sazrijevanje spolnih stanica. Već mali nedostatak cinka u tijelu može uzrokovati usporeno sazrijevanje spolnih stanica i neplodnost, a kod muškaraca i spolnu nemoć.

Najbolji izvori: meso, perad, riba, zob, gljive, pivski kvasac, bučine sjemenke, orašasti plodovi, mahunarke, žumanjak, pelud.



Željezo

Neplodnost kod žena može uzrokovati i manjak željeza. Željezo je neophodno za proizvodnju ženskih spolnih stanica i ovulaciju. Ima ga u hrani životinjskog i biljnog porijekla, ali što je veći unos željeza iz hrane životinjskog porijekla, rizik od neplodnosti je manji.

Najbolji izvori: konjsko meso, svinjska i pileća jetra, krvavica, riblja ikra, lignje, proso, zob, soja, tofu, slanutak, čičoka, bijeli grah.



Esencijalne aminokiseline

Esencijalne aminokiseline su aminokiseline koje ne mogu nastati u tijelu već ih unosimo hranom. One su osnova za proizvodnju prostaglandina-spojeva nalik hormonima koji stimuliraju i kontroliraju izlučivanje spolnih hormona i nastanak spolnih stanica. Istraživanja su pokazala da njihovo pomanjkanje može uzrokovati neplodnost.

Najbolji izvori: nerafinirana hladna prešana biljna ulja-šafranovo, sojino, kikirikijevo, sirove suncokretove sjemenke, - iz prehrane izbaciti margarin i rafinirana ulja



Carnitin

Carnitin je aminokiselina koja se sastoji od dvije esencijalne aminokiseline: lizina i metionina. Dobiva se uglavnom iz namirnica životinjskog porijekla, ali nastaje i u tijelu. Zajedno s vitaminima B skupine, carnitin pospješuje stvaranje, sazrijevanje i pokretljivost spermatozoida i poboljšava spolnu moć. Do manjka carnitina može doći kod osoba koje ne unose dovoljno bjelančevina, vitamina B i C i željeza, kod vegetarijanaca, kao i kod strogih dijeta za mršavljenje.

Najbolji izvor: meso i mliječni proizvodi.



Tablica dnevno potrebnih hranjivih sastojaka:



Folna kiselina 400-800 mcg
Vitamin A 10000 i.j.
Vitamin C 200-1000 mg
Vitamin E 400 i.j.
Cink 60-100 mg
Željezo 30-40 mg
Carnitin 20000 mg


proteka hr
[Vrh] Go down
Sponsored content





HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Empty
PostajNaslov: Re: HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI   HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
HRANOM DO BOLJE PLODNOSTI
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
All4kids :: Roditeljstvo :: Priprema za trudnoću :: Začeće i kontracepcija-
Forum(o)Bir: