All4kids
All4kids
All4kids
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
All4kids

Interaktivni savjetnik za roditelje i sve koji to žele biti
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLogin
travanj 2024
ponutosričetpetsubned
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
CalendarCalendar
Latest topics
» MLJEČNI ZUBIĆI- BAŠ SVE O NJIMA
MADEŽI Icon_minitimepet tra 03, 2015 12:25 pm by Kreativka

» CARSKI REZ
MADEŽI Icon_minitimesri oľu 25, 2015 1:31 pm by Kreativka

» AUTOSJEDALICE GRUPA I-II-III 9-36kg
MADEŽI Icon_minitimepet kol 22, 2014 1:10 am by moja lu

» Iskrivljena stopala
MADEŽI Icon_minitimesub svi 17, 2014 11:28 pm by moja lu

» Graco-Evo kolica...
MADEŽI Icon_minitimepet svi 16, 2014 9:51 pm by janaelena

» INHALATOR I INHALIRANJE
MADEŽI Icon_minitimeuto svi 06, 2014 10:26 am by tina25

» buggypod
MADEŽI Icon_minitimeuto oľu 11, 2014 9:54 pm by tina25

» TOP 10 POKLONA ZA 5 ROĐENDAN
MADEŽI Icon_minitimepon pro 23, 2013 11:43 am by leobaby

» UČILICE, SUNČICE, HLAPIĆ I SL.
MADEŽI Icon_minitimepon stu 25, 2013 1:08 am by Branka

» hello...
MADEŽI Icon_minitimečet stu 14, 2013 6:06 pm by leobaby

Top posters
Aleksandra
MADEŽI Vtblef11MADEŽI Vtbcen10MADEŽI Vtbrig10 
moja lu
MADEŽI Vtblef11MADEŽI Vtbcen10MADEŽI Vtbrig10 
Netty
MADEŽI Vtblef11MADEŽI Vtbcen10MADEŽI Vtbrig10 
Branka
MADEŽI Vtblef11MADEŽI Vtbcen10MADEŽI Vtbrig10 
LuLu
MADEŽI Vtblef11MADEŽI Vtbcen10MADEŽI Vtbrig10 
boyd
MADEŽI Vtblef11MADEŽI Vtbcen10MADEŽI Vtbrig10 
Maja
MADEŽI Vtblef11MADEŽI Vtbcen10MADEŽI Vtbrig10 
Daisy
MADEŽI Vtblef11MADEŽI Vtbcen10MADEŽI Vtbrig10 
aneris
MADEŽI Vtblef11MADEŽI Vtbcen10MADEŽI Vtbrig10 
vejanka
MADEŽI Vtblef11MADEŽI Vtbcen10MADEŽI Vtbrig10 
Login
Korisničko ime:
Zaporka:
Loginiraj me automatski: 
:: Zaboravih zaporku
Online
Ukupno je: 17 korisnika/ca online; 0 registriranih, 0 skrivenih i 17 gostiju.

/

Najviše korisnika/ca istovremeno online bilo je: 73, dana pon kol 07, 2017 8:11 am.

 

 MADEŽI

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

MADEŽI Empty
PostajNaslov: MADEŽI   MADEŽI Icon_minitimened kol 16, 2009 6:10 am

Na bilo čijoj koži madeži čine svojevrsnu osobnu kartu. Važno je te tamne mrljice držati pod kontrolom. Razloga ima nekoliko.
S nekima se rađamo, neki se iznenada pojave. Stari ili novi, madeži su uvijek bili znaci raspoznavanja, poput obilježja koja koži daju osobni pečat. Neki madeži su i privlačni, sastavni su dio šarma ili zavodljivosti. Sigurno ste, na primjer, primjetili šarmantni madež Cindi Craford.

Opasno i bezopasno

Najveći problem je to što je opasni melanom, najteži oblik raka kože, vrlo sličan bezopasnim madežima. Upravo zbog toga dermatolozi, a u nekim zemljama i udruženja dermatologa, redovno podsjećaju na važnost kontrolnih pregleda i redovnu zaštitu kože. Međutim, prije odlaska kod liječnika madež možete ispitati i jednostavnim samopregledom. To, naravno, nije pouzdana metoda, ali barem ćete donekle bolje upoznati svoje madeže, a zatim stručno mišljenje potražiti u specijalističkoj ambulanti.

Korisno je znati

Bezopasni madež i opasni melanom nisu srodni. Ipak, imaju nešto zajedničko, a to je boja. Bezopasni mladeži su nakupnine melanina (ćelija tamnog pigmenta koje koži daju tamnu boju). Ćelije melanoma, pak, imaju izmijenjen DNK i razmnožavaju se neprirodno u svakom dijelu kože (kod žena najviše na nogama i stopalima). Te ćelije mogu se razmnožavati i na bezopasnim madežima. Na sreću, razmnožavanje ćelija odvija se jako sporo. Pre nego što se melanom raširi u dublje slojeve kože, potrebno je dosta vremena. U svakom slučaju korisno ga je ukloniti.
U cijelom svetu godišnje se zabilježi na desetine novih oboljenja od melanoma koji je među prvih deset najučestalijih vrsta zloćudnih tumora. Neke države (Austrija, Švedska...) imaju posebne nacionalne programe u koje su uključeni besplatni pregledi i savjeti za samopreglede.

Zaštitite djecu!

Naučna istraživanja potvrđuju da je opasnost od melanoma veća kod osoba koje su u djetinjstvu imale jake opekotine od sunca. Zato pripazite na djecu. I u popodnevnim satima trebali bi biti u hladu, a kada se igraju na suncu, morate ih zaštititi kapom, pamučnim majicama, platnenim hlačama i kremama s visokim zaštitnim faktorom. Jake opekotine su one s crvenilom i mjehurima.
Sunce je najopasnije za osobe sa izrazito svjetlom kožom koja lako izgori i teško potamni.
Osobe sa madežima promjera većeg od šest milimetara, a naročito s madežima bizarnog oblika, asimetričnih nepravilnih rubova, neoštro ograničenim od okolne kože, u većoj su opasnosti da obole od melanoma. S obzirom da sunce pospješuje razvoj madeža, najbolje je da preduzmete mjere opreza. Prva je samopregled!
Ako je madež sumnjiv, liječnik će vam savjetovati njegovo odstranjivanje. Zahvat je bezopasan i bez propratnih pojava. Madež se odstranjuje kirurškim putem i šalje na histološku analizu, koja pokazuje da li je bio opasan.
Najnovija istraživanja govore da su melanomi i tumori učestaliji među višim društvenim slojevima, što se objašnjava time što osobe s visokim prihodima mogu sebi priuštiti odmor u toplim krajevima čak i izvan sezone. Nepripremljena koža tako prelazi s blagog zimskog na tropsko sunce pa lako dolazi do opekotina čime je povećana opasnost od melanoma.
Još jedan zabrinjavajući podatak: starosna granica pojave melanoma sve je niža, pa su u većoj opasnosti mladi. Često pogađa muškarce i žene između dvadesete i četrdeset četvrte godine, a prosječna smrtnost je veća kod mladih osoba.

Kod liječnika
Zabrinjava vas tamna mrljica na koži? Obratite se dermatologu koji će obaviti sve potrebne pretrage.

Pregled
Osim što će pažljivo pregledati kožu, liječnik će madež promatrati mikroskopom ili posebnom povećalom. Pregled je potpuno bezbolan i kratko traje, ali daje vrlo pouzdane pokazetelje.

Dijagnoza
Na taj način utvrdi se otprilike 95 posto melanoma. Nakon postavljene dijagnoze madež se odstranjuje, a ako se to učini u početnoj fazi, izlječenje je gotovo sigurno.

Jednostavan samopregled

Pregledajte madeže, jedan po jedan, uz pomoć navedenih uputstava koja će vam olakšati da razdvojite opasne od bezopasnih. Samopregled obavite u pet koraka, a zatim se, ovisno o rezultatima, obratite dermatologu.
1. Simetričnost
Bezopasan madež je pravilnog oblika: okrugao, ovalan ili duguljast. Ako po sredini zamislite liniju koja madež dijeli na dva jednaka dijela i utvrdite da ti dijelovi nisu jednaki, potražite mišljenje dermatologa. Lakše ćete utvrditi dali je madež simetričan ako razvučete kožu.
2. Obrisi
Pažljivo rubove madeža. Ako su ravne, uredne i čistih obrisa, sve je u redu. Ako su rubovi nepravilni, nareckani ili nejednake boje, potražite mišljenje liječnika.
3. Boja
Vrlo je važna jer benigni madež ima boju bijele kave ili je svijetlokestenjaste boje. Jako tamni madeži, gotovo crni, crvenkasti ili tamno kestenjasti, razlog su za odlazak kod lekara.
4. Veličina
Ako je promjer madeža veći od 6 mm, potrebno je obratiti se liječniku. Međutim, sama veličina ne ukazuje na opasnost ukoliko nije praćena nekim drugim pokazateljem: bojom ili nepravilnim rubovima.
5. Promjene
Vaš madež mijenja oblik i boju? Možda je opasan. Oprez ako mijenja ujednačenu boju, dobija sivu, crvenu ili plavu nijansu ili ako se povećava. Oprez je potreban i ako pri najmanjem dodiru krvari.

Ispred ogledala

Madež treba pregledati pažljivo i strpljivo: to je jedini način da vam nijedan ne promakne. Stanite pred ogledalo, pri ruci držite predhodno napisana upudstva i krenite.
... Počnite od lica i pregledajte kožu od čela pa sve do stopala.
... Raširite ruke, dlanovima okrenutim prema naprijed i pregledajte unutrašnju stranu ruku.
... Pregledajte najpre lijevu, a zatim desnu stranu vrata, kožu iza ušiju, ramena, ramena, struk, bok, leđa, guzu, bedra. Poslužite se malim ogledalom i okrenite ga tako da svoj odraz vidite u velikom ogledalu.
... Sjednite i pregledajte unutrašnji deo nogu i stopala. Proverite kožu među prstima i oko noktiju.
... Pregledajte spolni organ i na kraju kožu vlasišta, u tome će vam pomoći malo ogledalo i fen koji će odignuti kosu od vlasišta.

Oprez

... Prirodno je da madež u trudnoći potamni.
... Nemojte ih grebati noktima.
... Madeži uz izlaz folikula dlake na površinu kože mogu biti neugodni, ali nisu uvek opasni.
... Pazite da ih ne nadražujete odjećom, donjim rubljem ili nakitom, koji trljaju kožu.
... Ako su mali i površinski, madeži često nestanu, a cijelog života na koži se mogu stvarati i novi.






medicina.blogger


Zadnja promjena: LuLu; pon vel 18, 2013 1:01 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Daisy
Forumska ovisnica
Forumska ovisnica
Daisy


Join date : 06.11.2009
Age : 44
Lokacija : Između mora i gorja....

MADEŽI Empty
PostajNaslov: Re: MADEŽI   MADEŽI Icon_minitimepet sij 22, 2010 10:32 am

išla sam malo pročitati ovu temu,jer se upravo spremam skinuti par madeža...

taman su mi na mjestima gdje se trljaju o grudnjak i moram ih maknuti...takve sam sreće da ih imam dosta,al smatram da ih je bolje i maknuti nego stalno gledati,kontrolirati i misliti kakvi su i je li sve u redu...

Jeste ih kad skidali i kakva su vaša iskustva s njima?
[Vrh] Go down
aneris
Brbljavica
Brbljavica
aneris


Join date : 20.12.2009
Lokacija : jaaako blizu :-)

MADEŽI Empty
PostajNaslov: Re: MADEŽI   MADEŽI Icon_minitimepet sij 22, 2010 1:25 pm

mm ih je skinuo puno (mislim preko 15) i opet u pon ide skinuti još tri.... za sada su nalazi bili Ok do granični, klince sklanjam od sunca - nekad i previše, ali eto Emi su se sad počeli dosta pojavljivati madeži, a i Luki sam danas jedan u kosi našla
i ja sam ih puna, ali eto prije 3-4 godine nije niti jedan bio za skinuti, a poslije (sram me bilo) nisam bila na kontroli
[Vrh] Go down
Daisy
Forumska ovisnica
Forumska ovisnica
Daisy


Join date : 06.11.2009
Age : 44
Lokacija : Između mora i gorja....

MADEŽI Empty
PostajNaslov: Re: MADEŽI   MADEŽI Icon_minitimepet sij 22, 2010 3:43 pm

gdje ih skida ako mogu znat?
[Vrh] Go down
anka
Brbljavica
Brbljavica
anka


Join date : 24.08.2009

MADEŽI Empty
PostajNaslov: Re: MADEŽI   MADEŽI Icon_minitimepet sij 22, 2010 5:04 pm

ja sam bila i mislim opet ići. Na Sušaku bila je dr. Crnić, naravno da ne znam koji odjel tužan
inače se mogu skidati i na otorini u Rijeci. Čudno, ali provjereno, i čak lijepše naprave šav.

Bolje ih je skidati sada po zimi, jer onda neko vrijeme sa svježom ranom ne smiješ na sunce.
i ja sam mišljenja da ih je bolje skinuti. Po obliku i ne znam čenmu oni sve sumnjive koje skinu šalju na daljnje pretrae da se vidi što su ti madeži ustvari i da li su opasni.
[Vrh] Go down
aneris
Brbljavica
Brbljavica
aneris


Join date : 20.12.2009
Lokacija : jaaako blizu :-)

MADEŽI Empty
PostajNaslov: Re: MADEŽI   MADEŽI Icon_minitimepet sij 22, 2010 6:30 pm

(imamo prijatelja kirurga, pa sa njime uskladi kada radi na poliklinici u Rijeci pssst )

eh da, zaboravih spomenuti da mi je svekrva imala melanom, a nakon 2 godine je od metastaza je i umrla - danas bi joj bio rođendan :sad:
[Vrh] Go down
Daisy
Forumska ovisnica
Forumska ovisnica
Daisy


Join date : 06.11.2009
Age : 44
Lokacija : Između mora i gorja....

MADEŽI Empty
PostajNaslov: Re: MADEŽI   MADEŽI Icon_minitimepet sij 22, 2010 6:52 pm

baš ću ići doktorici da mi da uputnicu za skinuti ih..da vidim gdje će me poslati...
[Vrh] Go down
Sponsored content





MADEŽI Empty
PostajNaslov: Re: MADEŽI   MADEŽI Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
MADEŽI
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
All4kids :: Roditeljstvo :: Mama i tata :: Škrinjica zdravlja by Lulu-
Forum(o)Bir: